14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. september 2018
Friday, 14 September 17:00
Friday, 14 September 18:00
The Year of the Quiet Sun
Rok spokojnego slonca / Poland, USA, West Germany / 106 min / CineClassics
Friday, 14 September 18:00
DJ Bordee
ClubFest
Friday, 14 September 18:30
Friday, 14 September 19:00
The Year of the Quiet Sun
Rok spokojnego slonca / Poland, USA, West Germany / 106 min / CineClassics
Friday, 14 September 19:00
DJ LuiBig
ClubFest
Friday, 14 September 20:00
Űrlénykirály
ClubFest
Friday, 14 September 20:00
Reel Rock 12 Miskolc 2018
Professional program
Friday, 14 September 20:30
Ultra Low
Ultra Low / USA / 117 min / Feature films
Friday, 14 September 21:00
Short Features and Experimental Films 2018 (1. block)
96 min / Short features and experimental films
Friday, 14 September 21:00
Conny Plank – The Potential of Noise
Conny Plank - The Potential of Noise / Germany / 92 min / Music Docs
Friday, 14 September 21:00
DJ Bordee
ClubFest
Friday, 14 September 23:00
Beta Test
Beta Test / USA / 88 min / Midnight Screenings
Saturday, 15 September 10:00-22:00
Saturday, 15 September 11:00
CINEFEST A DAY FOR THE CHILDREN
Professional program
Saturday, 15 September 14:00
Laika
Laika / Czech Republic / 88 min / Feature films
Saturday, 15 September 15:30
Saturday, 15 September 15:30
Saturday, 15 September 16:00
Leave No Trace
Leave No Trace / USA / 109 min / Feature films
Saturday, 15 September 16:00
Coalesce: A City Composed
Coalesce: A City Composed / USA / 70 min / Music Docs
Saturday, 15 September 16:00-00:00
Saturday, 15 September 16:30
Sunset
Napszállta / Hungary, France / 144 min / Feature films
Saturday, 15 September 16:30
Sunset
Napszállta / Hungary, France / 144 min / Feature films
Saturday, 15 September 18:00
The Wild Pear Tree
Ahlat Agaci / Turkey, France, Germany, Bulgaria, Republic of Macedonia, The Former Yugoslav, Bosnia and Herzegovina, Sweden / 188 min / Open Eye
Saturday, 15 September 18:00
Saturday, 15 September 19:00
The Guilty
Den skyldige / Denmark / 85 min / Feature films
Saturday, 15 September 19:30
Sunset
Napszállta / Hungary, France / 144 min / Feature films
Saturday, 15 September 19:30
Sunset
Napszállta / Hungary, France / 144 min / Feature films
Saturday, 15 September 20:00
Saturday, 15 September 20:00
Keep Floyding
ClubFest
Saturday, 15 September 21:00
Saturday, 15 September 22:00
Short Features and Experimental Films 2018 (1. block)
96 min / Short features and experimental films
Saturday, 15 September 22:00
Short Features and Experimental Films 2018 (2. block)
96 min / Short features and experimental films
Saturday, 15 September 23:00
Ultra Low
Ultra Low / USA / 117 min / Feature films
Saturday, 15 September 23:59
Beta Test
Beta Test / USA / 88 min / Midnight Screenings
Sunday, 16 September 11:00
Sunday, 16 September 12:00-20:00
Sunday, 16 September 14:00
Leave No Trace
Leave No Trace / USA / 109 min / Feature films
Sunday, 16 September 14:00
Special VHS Events in Miskolc
Professional program
Sunday, 16 September 15:00
Conny Plank – The Potential of Noise
Conny Plank - The Potential of Noise / Germany / 92 min / Music Docs
Sunday, 16 September 16:00
The Silent Revolution
Das schweigende Klassenzimmer / Germany / 111 min / Feature films
Sunday, 16 September 16:00
Once Upon Video Rental
Volt egyszer egy téka / Hungary / 90 min / Open Eye
Sunday, 16 September 16:00
Krzysztof Zanussi Master Class
CineClassics, Workshop
Sunday, 16 September 17:00
Laika
Laika / Czech Republic / 88 min / Feature films
Sunday, 16 September 17:00
Camouflage
Barwy ochronne / Poland / 106 min / CineClassics
Sunday, 16 September 18:30
One Day
Egy nap / Hungary / 99 min / Feature films
Sunday, 16 September 18:30
Shoplifters
Manbiki kazoku / Japán / 121 min / Open Eye
Sunday, 16 September 19:00
Short Features and Experimental Films 2018 (3. block)
105 min / Short features and experimental films
Sunday, 16 September 19:00
THE SILENCE OF THE LAMB
/ CineClassics
Sunday, 16 September 19:00
Sunday, 16 September 21:00
Burning
Beoning / South-Korea / 148 min / Feature films
Sunday, 16 September 21:00
The Wild Pear Tree
Ahlat Agaci / Turkey, France, Germany, Bulgaria, Republic of Macedonia, The Former Yugoslav, Bosnia and Herzegovina, Sweden / 188 min / Open Eye
Sunday, 16 September 22:00
Short Features and Experimental Films 2018 (2. block)
96 min / Short features and experimental films
Sunday, 16 September 23:00
Once Upon Video Rental
Volt egyszer egy téka / Hungary / 90 min / Open Eye
Monday, 17 September 15:00
Laika
Laika / Czech Republic / 88 min / Feature films
Monday, 17 September 16:00
The Guilty
Den skyldige / Denmark / 85 min / Feature films
Monday, 17 September 16:00
The Silent Revolution
Das schweigende Klassenzimmer / Germany / 111 min / Feature films
Monday, 17 September 17:00
One Day
Egy nap / Hungary / 99 min / Feature films
Monday, 17 September 17:00
No items found
ROMAPICTURE 2018
Professional program
Monday, 17 September 18:00
The Constant Factor
Constans / Poland / 98 min / CineClassics
Monday, 17 September 18:15
Stray
Stray / New Zealand / 104 min / Feature films
Monday, 17 September 18:30
Searching
Searching / USA / 102 min / Open Eye
Monday, 17 September 20:00
HERE
Hungary / 50 min / Our home Miskolc
Monday, 17 September 20:50
CANDLES BURN TO THE END
CANDLES BURN TO THE END / Mexico / 10:50 min / Our home Miskolc
Monday, 17 September 21:00
Short Features and Experimental Films 2018 (4. block)
101 min / Short features and experimental films
Monday, 17 September 21:00
Heavy Trip
Hevi reissu / Finland, Norway / 92 min / Feature films
Monday, 17 September 21:00
Shoplifters
Manbiki kazoku / Japán / 121 min / Open Eye
Monday, 17 September 22:00
Short Features and Experimental Films 2018 (3. block)
105 min / Short features and experimental films
Monday, 17 September 23:00
Coalesce: A City Composed
Coalesce: A City Composed / USA / 70 min / Music Docs
Tuesday, 18 September 16:00
Leave No Trace
Leave No Trace / USA / 109 min / Feature films
Tuesday, 18 September 16:00
Stray
Stray / New Zealand / 104 min / Feature films
Tuesday, 18 September 17:00
The Grandmaster
Yi dai zong shi / 130 min / Hong Kong film days
Tuesday, 18 September 17:00
PEARL OF HOPE
PEARL OF HOPE / Hungary / 20 min / Our home Miskolc
Tuesday, 18 September 17:00
Hongkongi Filmnapok megnyitó
Professional program
Tuesday, 18 September 18:00
No items found
Tuesday, 18 September 18:15
Consequences
Posledice / Slovenia, Austria / 95 min / Feature films
Tuesday, 18 September 18:30
Juliet, Naked
Juliet, Naked / USA / 105 min / Open Eye
Tuesday, 18 September 19:00
Mizrab
ClubFest
Tuesday, 18 September 20:00
Short Features and Experimental Films 2018 (5. block)
103 min / Short features and experimental films
Tuesday, 18 September 20:00
CineNewWave 2018 (1. block)
106 min / CineNewWave
Tuesday, 18 September 20:00
Tuesday, 18 September 21:00
U – July 22
Utøya 22. juli / Norway / 90 min / Feature films
Tuesday, 18 September 21:00
Searching
Searching / USA / 102 min / Open Eye
Tuesday, 18 September 22:00
Burning
Beoning / South-Korea / 148 min / Feature films
Tuesday, 18 September 22:00
Short Features and Experimental Films 2018 (4. block)
101 min / Short features and experimental films
Tuesday, 18 September 23:00
Heavy Trip
Hevi reissu / Finland, Norway / 92 min / Feature films
Wednesday, 19 September 10:00-12:00
Wednesday, 19 September 16:00
Paradox
Sha po lang: taam long / 101 min / Hong Kong film days
Wednesday, 19 September 16:00
Ultra Low
Ultra Low / USA / 117 min / Feature films
Wednesday, 19 September 16:00
Consequences
Posledice / Slovenia, Austria / 95 min / Feature films
Wednesday, 19 September 17:00
Dollybirds
Csinibaba / Hungary / 100 min / CineClassics
Wednesday, 19 September 18:00
Otthonunk Miskolc (1. Blokk)
61 min / Our home Miskolc
Wednesday, 19 September 18:15
Ray & Liz
Ray & Liz / United Kingdom / 108 min / Feature films
Wednesday, 19 September 18:30
Blue My Mind
Blue My Mind / Switzerland / 97 min / Open Eye
Wednesday, 19 September 19:00
Short Features and Experimental Films 2018 (6. block)
108 min / Short features and experimental films
Wednesday, 19 September 20:00
CineNewWave 2018 (2. block)
118 min / CineNewWave
Wednesday, 19 September 20:00
Wednesday, 19 September 21:00
Wildlife
Wildlife / USA / 104 min / Feature films
Wednesday, 19 September 21:00
Juliet, Naked
Juliet, Naked / USA / 105 min / Open Eye
Wednesday, 19 September 21:30
SHe
SHe / 95 min / SIFF
Wednesday, 19 September 22:00
Short Features and Experimental Films 2018 (5. block)
103 min / Short features and experimental films
Wednesday, 19 September 23:00
Heavy Trip
Hevi reissu / Finland, Norway / 92 min / Feature films
Wednesday, 19 September 23:00
U – July 22
Utøya 22. juli / Norway / 90 min / Feature films
Thursday, 20 September 16:00
Consequences
Posledice / Slovenia, Austria / 95 min / Feature films
Thursday, 20 September 16:00
Wildlife
Wildlife / USA / 104 min / Feature films
Thursday, 20 September 17:00
Sound Eroticism
Egészséges erotika / Hungary / 88 min / CineClassics
Thursday, 20 September 17:00-20:00
Apolló Mozgószínház
Professional program
Thursday, 20 September 18:00
DJ Astro
ClubFest
Thursday, 20 September 18:00
Thursday, 20 September 18:15
Ederlezi Rising
Ederlezi Rising / Serbia / 85 min / Feature films
Thursday, 20 September 18:30
Dovlatov
Dovlatov / Russian Federation, Poland, Serbia / 126 min / Open Eye
Thursday, 20 September 20:00
RUMBLE: The Indians Who Rocked the World
RUMBLE: The Indians Who Rocked the World / Canada / 102 min / Music Docs
Thursday, 20 September 20:00
Thursday, 20 September 20:00
Erik Sumo DJ set
ClubFest
Thursday, 20 September 20:30
CineNewWave 2018 (1. block)
106 min / CineNewWave
Thursday, 20 September 21:00
Madeline’s Madeline
Madeline's Madeline / USA / 93 min / Feature films
Thursday, 20 September 21:00
Blue My Mind
Blue My Mind / Switzerland / 97 min / Open Eye
Thursday, 20 September 21:00
DJ Astro
ClubFest
Thursday, 20 September 22:30
Ederlezi Rising
Ederlezi Rising / Serbia / 85 min / Feature films
Thursday, 20 September 22:30
Short Features and Experimental Films 2018 (6. block)
108 min / Short features and experimental films
Thursday, 20 September 23:00
Ray & Liz
Ray & Liz / United Kingdom / 108 min / Feature films
Friday, 21 September 10:30
MAGYAR HOLLYWOOD TANÁCS programja
Professional program
Friday, 21 September 16:00
Wildlife
Wildlife / USA / 104 min / Feature films
Friday, 21 September 16:00
Girls Always Happy
Rou qing shi / People's Republic of China / 117 min / Feature films, SIFF
Friday, 21 September 17:00
MovieClip
Moziklip / Hungary / 75 min / CineClassics
Friday, 21 September 17:00-00:00
Avasi Kvaterka
Gastro program
Friday, 21 September 17:30
MAGYAR HOLLYWOOD TANÁCS programja
Professional program
Friday, 21 September 18:00
DJ Bordee
ClubFest
Friday, 21 September 18:30
Friday, 21 September 18:30
Kill the Shadow
Kill the Shadow / 84 min / SIFF
Friday, 21 September 19:00
The 8-Year Engagement
Hachi-nen goshi no hanayome / Japán / 119 min / Feature films
Friday, 21 September 19:00
DJ LuiBig
ClubFest
Friday, 21 September 19:00
A DARGAY-DÍJ JELÖLTJEI
Professional program
Friday, 21 September 20:00
CineNewWave 2018 (2. block)
118 min / CineNewWave
Friday, 21 September 20:00
Friday, 21 September 21:00
Dovlatov
Dovlatov / Russian Federation, Poland, Serbia / 126 min / Open Eye
Friday, 21 September 21:00
DJ Bordee
ClubFest
Friday, 21 September 21:00
Pély Barna
ClubFest
Friday, 21 September 21:30
Profile
Profile / USA, Great Britain, Cyprus, Russian Federation / 105 min / Feature films
Friday, 21 September 22:00
Stray
Stray / New Zealand / 104 min / Feature films
Friday, 21 September 22:00
Friday, 21 September 23:00
Madeline’s Madeline
Madeline's Madeline / USA / 93 min / Feature films
Friday, 21 September 23:00
DJ Astro
ClubFest
Friday, 21 September 23:30
The field guide to evil
The field guide to evil / Hungary, Poland, Turkey, India, USA, Austria, Germany, Greece / 117 min / Midnight Screenings
Saturday, 22 September 13:00
Girls Always Happy
Rou qing shi / People's Republic of China / 117 min / Feature films, SIFF
Saturday, 22 September 14:00
Profile
Profile / USA, Great Britain, Cyprus, Russian Federation / 105 min / Feature films
Saturday, 22 September 17:00
Saturday, 22 September 18:00
BlacKkKlansman
BlacKkKlansman / USA / 135 min / Open Eye
Saturday, 22 September 18:00
DJ Astro
ClubFest
Saturday, 22 September 18:30
BlacKkKlansman
BlacKkKlansman / USA / 135 min / Open Eye
Saturday, 22 September 20:00
Saturday, 22 September 21:00
Burning
Beoning / South-Korea / 148 min / Feature films
Saturday, 22 September 21:00
The 8-Year Engagement
Hachi-nen goshi no hanayome / Japán / 119 min / Feature films
Saturday, 22 September 21:00
The field guide to evil
The field guide to evil / Hungary, Poland, Turkey, India, USA, Austria, Germany, Greece / 117 min / Midnight Screenings
Saturday, 22 September 22:00
Mandy
Mandy / USA / 121 min / Midnight Screenings
Saturday, 22 September 23:00
DJ Bordee
ClubFest
Saturday, 22 September 23:15
Ederlezi Rising
Ederlezi Rising / Serbia / 85 min / Feature films
Saturday, 22 September 23:15
RUMBLE: The Indians Who Rocked the World
RUMBLE: The Indians Who Rocked the World / Canada / 102 min / Music Docs
Sunday, 23 September 17:00
The Guilty
Den skyldige / Denmark / 85 min / Feature films
Sunday, 23 September 18:30
Consequences
Posledice / Slovenia, Austria / 95 min / Feature films
Sunday, 23 September 20:10
Last Respect
כבוד אחרון / Israel / 25 min / Short features and experimental films
Sunday, 23 September 20:40
Real Men Don’t Cry
LOS HOMBRES DE VERDAD NO LLORAN / Spain / 19:01 min / Short features and experimental films
Sunday, 23 September 21:00
Last Call
Last Call / Hungary / 27:18 min / CineNewWave