CineFest official program 2018

Short features and experimental films

2nd Class (2:A KLASS)
Director: Jimmy OLSSON
Sweden
13:52 min
A Gentle Night (小城二月)
Director: Qiu YANG
China
15 min
Ainhoa (AINHOA)
Director: Iván SÁINZ-PARDO
Spain
19 min
Alazia (ALAZIA)
Director: Cristian PASCARIU
Romania
13:59 min
Aria (Apia)
Director: Myrsini ARISTIDOU
Cyprus, France
13:35 min
Cemetery (CEMENTERIO)
Director: Luis Fernando Villa BOTERO
Colombia
23:35 min
Chuchotage (Susotázs)
Director: TÓTH Barnabás
Hungary
16:10 min
DNA of Wild Beasts (ADN DE GRANDS FAUVES)
Director: Delphine MONTAIGNE
France
17:50 min
Dragonflies (LIBÉLULAS)
Director: Alba PINO
Spain
21 min
E I G H T D A Y
Director: Jasmin PIVIC
Bosnia and Herzegovina
9:55 min
Embraces (Ölelések)
Director: Massih PARSAEI
Germany
30 min
Fauve (FAUVE)
Director: Jeremy COMTE
Canada
16:24 min
Foreplay (PRELIMINARES)
Director: Teresa BELLÓN, César F. CALVILLO
Spain
4 min
Last Respect (כבוד אחרון)
Director: Reut Dagbar AGAMI
Israel
25 min
Letters (LETTERS)
Director: Alexander SAVARSKY
Russia
13 min
Like a Good Kid (MESLE BACHE ADAM)
Director: Arian VAZIRDAFTARI
Irán
20 min
Like Wolves and Lambs (LIKE WOLVES AND LAMBS)
Director: Federico TROISI
France
12:14 min
March Fool (POISSON DE MARS)
Director: Pierre-Marc DROUIN, Simon LAMARRE-LEDOUX
Canada
14:10 min
Marguerite (MARGUERITE)
Director: Marianne FARLEY
Canada
19:09 min
My Mother’s Lovers (LOS NOVIOS DE MI MADRE)
Director: Samuel C. MONTES DE OCA LEÓN
Mexico
22 min
Nightshade (Nachtschade)
Director: Shady EL-HAMUS
The Netherlands
14:25 min
Nothing Ever Happens (NUNCA PASA NADA)
Director: Javier PRIETO
Spain
7:30 min
Nymphette (NYMPHETTE)
Director: Marijose SAPIÑA
France
9:34 min
Painted Paris (PARIS EST NOIRE)
Director: Robin DERIAUD
France
12 min
Pure Screen (PURA PANTALLA)
Director: Javier FARIAS
Venezuela
8:28 min
Real Men Don’t Cry (LOS HOMBRES DE VERDAD NO LLORAN)
Director: Lucas CASTÁN
Spain
19:01 min
Release the Dogs (LÂCHEZ LES CHIENS)
Director: Manue FLEYTOUX
France, Belgium
21:29 min
Saudade (SAUDADE)
Director: VÉGSŐ Ágota
Portugal, Hungary
5 min
Sketch (SKETCH)
Director: Peter Lee SCOTT
UK
12 min
Skin (HAUT)
Director: Nancy CAMALDO
Germany
23:15 min
Something in the Darkness (HAY ALGO EN LA OSCURIDAD)
Director: Fran CASANOVA
Spain
14 min
The Child and the Night (EL NIÑO Y LA NOCHE)
Director: Claudia RUIZ
Argentína
12 min
The Glass Pearl (GLASPÄRLAN)
Director: Tommi SEITAJOKI
Finland
15 min
THE INTELLIGENCE! – The counterattack of robots (THE INTELLIGENCE! - The counterattack of robots)
Director: Suisei HOSHII
Japán
19:34 min
The peculiar abilities of Mr Mahler (Die besonderen Fähigkeiten des Herrn Mahler)
Director: Paul PHILIPP
Germany
29 min
The Shadow of an Owl
Director: Mikhail SHULAEV
Russia
15 min
Transports Davignon (TRANSPORTS DAVIGNON)
Director: Yves CHAUDOUËT
France
27:30 min
Where is My Moon? (WHERE IS MY MOON?)
Director: Mi-Young BAEK
South Korea, France
6:35 min



sega