Apolló program
A CineFest filmtörténeti programja
2021. szeptember 11. szombat 17:00 Weidlich udvar
2021. szeptember 12. vasárnap 17:00 Weidlich udvar
2021. SZEPTEMBER 11. 13:00 – 17:00
Weidlich udvar, volt Apolló Mozi
Miskolc, Széchenyi utca 19.
IDŐUTAZÁS A RÉGI FILMEK VILÁGÁBA
(családi program)
A némafilmek korszakának hangulatát idézi meg a PONTközPONT programja kosztümös jelenetek forgatásával a Weidlich udvar klasszikus miliőjében, ahol a közönség betekintést nyerhet a korabeli technikai felszerelések és a filmgyártás egyes fázisainak világába. Kicsiket és nagyokat is várunk a Nemzeti Filmtörténeti Élménypark és a BluePixel Kommunikációs és Produkciós Iroda közreműködésével létrejött eseményre, amely sok vidám pillanatot és izgalmas tapasztalást tartogat!
2021. SZEPTEMBER 11. 17:00
Weidlich udvar, volt Apolló Mozi
Miskolc, Széchenyi utca 19.
A magyar film születését az első tudatosan rendezett magyar filmalkotás, A táncz bemutatásához kötjük. 1901-ben Zsitkovszky Béla, a budapesti Uránia tetőteraszán, a kor kitűnő színészeivel és az Operaház balerináival forgatta le a filmet, amit 1901. április 30-án mutattak be. Az eredetileg
fotográfus Zsitkovszky évekig élt és alkotott Miskolcon, műterme volt a mai Széchényi utcában.
A TÁNCZ-TÓL KOLOZSVÁRIG:
A MAGYAR FILM ÖT GAZDAG ÉVE (előadás) 30 perc
Az éppen 120 éves A táncz-cal kezdődött, és részben Kolozsváron folytatódott olyan, később világhírűvé vált alkotók közreműködésével, mint Korda Sándor (azaz Sir Alexander Korda) és Kertész Mihály (azaz Michael Curtiz): a magyar némafilm története alig harminc évet ölel fel, és ebből mindössze öt volt olyan, amilyenről a magyar film úttörői – mindenekelőtt a zseniális színigazgatóproducer- rendező Janovics Jenő – álmodoztak. Az akkor készült 600 játékfilmből ráadásul jószerivel csak szilánkok maradtak fenn. A Filmarchívum kutatói több évtizedes kutatómunka eredményeként mégis viszonylag átfogó képpel rendelkeznek erről a filmes örökségről. Kurutz Márton filmtörténész, a Filmarchívum kutatási és
gyűjteményi vezetője erről a periódusról tart izgalmas előadást – sok filmrészlettel.
A FALU ROSSZA (filmvetítés)
D: PÁSZTORY M. Miklós (Hungary, 1916) 69 min
A népszínmű filmváltozatát a Miskolchoz is kötődő Zsitkovszky Béla, a legelső magyar film, A táncz rendezője fényképezte.
HOSSZÚ AZ ÚT A PREMIERIG (előadás) 30 perc
Kurutz Márton előadása sok, az elmúlt 120 évben készült magyar film ritkán látható részleteivel és fotóival mutatja be a filmkészítés útját a forgatókönyvtől a premierig.
2021. SZEPTEMBER 12. 17:00
Weidlich udvar, volt Apolló Mozi
Miskolc, Széchenyi utca 19.
A ZSIDÓK NÉLKÜLI VÁROS / DIE STADT OHNE JUDEN (filmvetítés)
D: Hans Karl BRESLAUER (Ausztria, 1924) 80 min
2014-ben a vélhetően legfontosabb osztrák némafilm, a Die Stadt ohne Juden (A zsidók nélküli város) egy addig elveszettnek hitt verziója került elő Párizsban. Az 1924-ben forgatott alkotás hátborzongatóan vészjósló portré egy szellemileg és gazdaságilag elszegényedett társadalomról, ahonnan kiűzték a zsidókat. Hogy megmentsék a filmet a pusztulástól, az Osztrák Filmarchívum elindította az osztrák történelem legnagyobb kulturális közösségi finanszírozási kezdeményezését. Hans Karl Breslauer filmjének egyik forgatókönyvírója a miskolci születésű Jenbach Ida – a film vetítése előtt róla és a korát megelőző expresszionista remekről beszélgetünk szakértőkkel.
A kerekasztal beszélgetés résztvevői: Fedor Vilmos író, Báron György filmtörténész, Muszatics Péter filmtörténész, a CineClassics kurátora.
A filmek kezdése előtt 1 órával szeretettel várjuk az érdeklődőket az 1920-as évek hangulatát idéző miliőbe.
Repüljön velünk vissza száz évet a Weidlich udvarban: korabeli plakátok, pincemozi-bejárás és popcornillatú mozgófilmélmény várja a résztvevőket.